Czy sprzedaż dla osoby fizycznej, która od razu żąda faktury, musi być najpierw ufiskalniona i następnie do paragonu powinna być wystawiona faktura?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 marca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Podatnik dokonuje sprzedaży towarów zarówno dla firm jak i dla osób fizycznych. Sprzedaż dla osób fizycznych ewidencjonuje na kasie fiskalnej, natomiast dla firm wystawia tylko faktury. Na żądanie klienta będącego osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej wystawia faktury do paragonu (paragon podpina do kopii). Teraz nabył nowy program magazyn-fakturowanie oraz drukarki fiskalne. Dzięki temu może wszystkie faktury drukować przez te urządzenia. Na koniec miesiąca na raporcie fiskalnym okresowym ujęta jest cała sprzedaż, zarówno ta, która dotyczyła osób fizycznych (ujęta na paragonach fiskalnych) jak i ta dla firm (udokumentowana fakturami). Oczywiście obie sprzedaże ujęte są w innych pozycjach, można więc wyodrębnić wartość sprzedaży paragonowej jak i sprzedaży dla firm.

Czy sprzedaż dla osoby fizycznej, która od razu żąda faktury, musi być najpierw ufiskalniona i następnie do paragonu powinna być wystawiona faktura? Wówczas w nowym pliku JPK_V powinna być oznaczona jako FP. 

Czy będzie prawidłowe wydrukowanie tej faktury bez wcześniejszego generowania paragonu fiskalnego, skoro i tak, ta sprzedaż jest ujęta na raporcie fiskalnym okresowym?

Jeśli tak, to jak powinna być oznaczona w nowym pliku JPK_VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX