Czy sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą być sporządzane zgodnie z MSR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pilch Hubert
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wobec spółki we wrześniu 2023 r. ogłoszono upadłość, postanowienie Sądu uprawomocniło się 31.10.2023 r. Akcje tej spółki notowane są na GPW. Po ogłoszeniu upadłości notowania akcji zostały zawieszone. Po pół roku od uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości akcje spółki zostaną wykluczone z publicznego obrotu zgodnie z art. 91 ust. 11 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Spółka do tej pory sporządzała sprawozdania finansowe zgodnie z MSR. Zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy o rachunkowości sprawozdania finansowe m.in. emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą być sporządzane zgodnie z MSR. Z kolei ust. 1d tego artykułu stanowi, że organ zatwierdzający może podjąć decyzję w sprawie zaprzestania stosowania MSR przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przez jednostki w przypadku ustania okoliczności, o których mowa w ust. 1a i 1b. Okoliczności te ustaną w dniu 30 kwietnia 2024 r. Istotne jest także, że zgodnie z art. 53 ust. 2a ustawy o rachunkowości z dniem ogłoszenia upadłości sprawozdania finansowe nie podlegają zatwierdzeniu, zatem faktycznie w takich spółkach nie ma organu zatwierdzającego.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym spółka zobligowana jest do sporządzenia za rok 2023 sprawozdania finansowego zgodnie z MSR (jak dotychczas), czy też uwzględniając przepis art. 45 ust. 1 a contrario ustawy o rachunkowości może (lub powinna) sporządzić to sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX