Czy sprawna lampa będąca częścią pojazdu wycofanego z eksploatacji jest odpadem, ponieważ jest częścią tego pojazdu (odpadu) czy jest od razu produktem i nie wymaga utraty statusu odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor prowadzi stację demontażu pojazdów. W związku z wygaśnięciem obowiązującej decyzji na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem zbierania i przetwarzania, będzie się starał o nową decyzję w tym zakresie.

Czy zatem decyzja ta powinna również zawierać utratę statusu odpadów?

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 6a) wskazanie rodzajów odpadów, które mogą utracić status odpadów, w przypadku gdy utrata statusu odpadów jest przewidywana, oraz informacje o spełnieniu warunków określonych w art. 14 ust. 1 pkt 1.

Sytuacja wygląda następująco: przyjmowany jest pojazd wycofany z eksploatacji, demontowane są z niego np. lampy, kierownica, deska rozdzielcza, drzwi, sprawne elementy są sprzedawane jako części zamienne - czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z utratą statusu odpadów?

Czy dopiero po zdemontowaniu?

Którą należy opisać i uwzględnić w decyzji na wytwarzanie odpadów uwzględniającej zbieranie i przetwarzanie zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 6a?

Czy sprawna lampa będąca częścią pojazdu wycofanego z eksploatacji jest odpadem, ponieważ jest częścią tego pojazdu (odpadu)?

Czy jest od razu produktem i nie wymaga utraty statusu odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX