Czy sprawę należy rozpatrywać biorąc pod uwagę rozporządzenie obowiązujące na dzień złożenia pierwotnego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czy zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kawicki Artur
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor w 2020 r. złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy farmy fotowoltaicznej.

W 2021 r. uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie w listopadzie 2023 r. Inwestor wystąpił o zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w zakresie zmiany mocy pojedynczego modułu fotowoltaicznego.

Organ prowadzący postępowanie zwrócił się do organów opiniujących o podtrzymanie stanowiska co do potrzeby lub jej braku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. We wrześniu 2023 r. zmieniło się rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Co w sytuacji, jeśli aktualnie przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do kategorii przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko?

Czy przedmiotową sprawę należy rozpatrywać biorąc pod uwagę rozporządzenie obowiązujące na dzień złożenia pierwotnego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czy zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem?

Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w przypadku zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach odpowiednio stosuje się przepisy w zakresie uzyskania nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Czy wobec powyższego, sprawę należy potraktować jako nowe przedsięwzięcie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX