Czy sporządzając bilans otwarcia po przyjęciu nowego wspólnika kwotę pobrań środków pieniężnych przez dotychczasowych wspólników należy ująć w pozycji aktywów obrotowych jako należności od pozostałych jednostek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dwuosobowa spółka cywilna składająca się z dwóch osób fizycznych, prowadząca w ciągu roku podatkowego ewidencję księgową w postaci książki przychodów i rozchodów, postanawia powiększyć skład wspólników – poprzez przyjęcie trzeciego wspólnika, osobę prawną – spółkę z o.o. Na mocy przepisów ustawy o rachunkowości, spółka zmuszona jest w tej sytuacji do zmiany ewidencji księgowej; z książki przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Na tę okoliczność spółka cywilna sporządza inwentarz i na jego podstawie tworzony jest bilans otwarcia na dzień 1 czerwca. W inwentarzu zidentyfikowano rozrachunki pomiędzy dotychczasowymi wspólnikami (dwie osoby fizyczne) a spółką cywilną – polegające na tym, że wspólnicy w trakcie roku mieli wypłacane z rachunku bankowego spółki na swoje prywatne rachunki kwoty, które były zadeklarowane jako kwoty na opłacane przez nich swoje zobowiązania publicznoprawne (ZUS + PIT) i zaliczki na poczet zysków, które są oddzielnymi zobowiązaniami od zobowiązań samej spółki cywilnej. Umowa spółki cywilnej zawarta jest na czas nieokreślony, a umowa nie określa sposobów wypłat cząstkowych na poczet zysku.

Czy sporządzając bilans otwarcia kwotę pobrań wspólników do dnia sporządzenia tego bilansu należy zgodnie z ustawą o rachunkowości ująć w pozycji aktywów obrotowych – jako należności od pozostałych jednostek?

Czy jest to zgodne z ustawą o rachunkowości i do zaakceptowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX