Czy spółki komunalne muszą stosować przepisy o wyłączeniu z kosztów finansowania dłużnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy podmiotem, który został powołany przez Gminę Wrocław i jest jedynym udziałowcem. Nasza forma prawna to spółka prawa handlowego (spółka z o.o.). Zostaliśmy powołani w celu wykonywania jednego z zadań własnych Gminy Wrocław polegającym na organizacji transportu publicznego na terenie miasta. W trakcie wykonywania zadań powierzonych przez właściciela, zostały zawarte z instytucjami finansowymi umowy kredytowe (w formie dłużnych papierów wartościowych/obligacji kredytowych) będące źródłem sfinansowania inwestycji zakupu taboru tramwajowego i autobusowego, a także wykonywanie modernizacji infrastruktury transportu publicznego.

Czy będąc podmiotem powołanym przez gminę, któremu powierzono wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej na warunkach określonych przepisami ustawy z 20.12.1996r. o gospodarce komunalnej, w szczególności zadań własnych gminy w rozumieniu ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym, służącym bieżącemu i nieprzerwanemu zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy Wrocław, dotyczących lokalnej komunikacji zbiorowej w zakresie przewozu osób środkami komunikacji miejskiej jesteśmy zobowiązani do obliczania i wyłączania z kosztów uzyskania przychodu kosztów finansowania dłużnego (art. 15c CIT)?

Czy mając na uwadze to, że środki pieniężne pozyskane z umów emisji obligacji kredytowych są przeznaczone na finansowanie nabycia i modernizacji taboru tramwajowego i autobusowego, oraz unowocześnienia infrastruktury niezbędnej do utrzymania ciągłości pracy transportu publicznego, jesteśmy, jako taki podmiot, zobowiązani do liczenia i wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu kosztów finansowania dłużnego (art. 15c CIT)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX