Czy spółka zobowiązana jest do pobrania podatku od pełnej kwoty opłaty za wynajem samochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Klemens Dominik
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Spółka w sierpniu 2018 r. wysłała pracownika na delegację na Litwę na kilka dni. Na czas pobytu został wynajęty samochód osobowy. Rezerwacji auta pracownik dokonał jeszcze w Polsce online korzystając z zagranicznej porównywarki cenowej. Rezerwacja auta wiązała się z dokonaniem płatności wskazanej kwoty. Pracownik dokonał płatności kartą służbową na konto brokera (pośrednika) zarejestrowanego w Irlandii. Pracownik nie otrzymał od pośrednika żadnej faktury. Transakcja ta jest udokumentowana wyłącznie dokumentem potwierdzającym płatność wygenerowanym w ramach porównywarki cenowej, z której pracownik skorzystał. Na miejscu w Wilnie pracownik dokonał płatności pozostałej kwoty za wynajem auta kartą służbową na konto dostawcy usługi najmu auta i otrzymał fakturę wystawioną na Spółkę za najem auta na kwotę odpowiadającą płatności na rzecz tego dostawcy. Dostawca poinformował pracownika, iż nie może wystawić faktury na pełną wartość transakcji, tj. z uwzględnieniem kwoty zapłaconej bezpośrednio do pośrednika. Spółka nie posiada faktury na płatność dokonaną do pośrednika. Dane dotyczące dokonanej operacji płatności dostępne na wyciągu bankowym nie pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie wspomnianego pośrednika, danych tych nie udostępnia również dostawca usługi najmu, a także firma udostępniająca porównywarkę cenową.

Czy podatek u źródła powinien zostać pobrany zarówno w związku z płatnością dokonaną bezpośrednio do pośrednika zarejestrowanego w Irlandii, czy tylko w związku z płatnością za wynajem auta dokonaną na rzecz dostawcy zarejestrowanego na Litwie?

Na jaki podmiot powinna zostać wystawiona deklaracja IFT-2R w części, która została zapłacona na konto pośrednika zarejestrowanego w Irlandii?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX