Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną za leasing samochodu osobowego, gdy płatność została dokonana na podstawie faktury proforma (MPP) na rachunek bankowy dealera samochodów, a nie na rachunek bankowych leasingodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną za leasing samochodu osobowego w przypadku, gdy płatność z tytułu opłaty została dokonana na podstawie faktury proforma w mechanizmie podzielonej płatności na rachunek bankowy dealera samochodów (widniejący na białej liście), a nie na rachunek bankowych leasingodawcy (także widniejący na białej liście)?

Dnia 23.03.2020 r. spółka, na podstawie dokumentu faktura proforma, wystawionego przez dealera samochodów, opłaciła pełną opłatę wstępną za leasing samochodu osobowego. Przelew został wykonany w mechanizmie podzielonej płatności na rachunek bankowy dealera, podany w dokumencie faktura proforma i znajdujący się na tzw. białej liście. Dnia 30.03.2020 r. spółka otrzymała fakturę od leasingodawcy potwierdzającą otrzymanie opłaty wstępnej za leasing samochodu. Rachunek bankowy podany w wyżej wymienionej fakturze od leasingodawcy widniał na białej liście, ale był to rachunek inny niż rachunek, na który spółka dokonała przelewu.

Czy w związku z powyższym spółka może zaliczyć opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodu?

Spółka de facto nie wykonywała płatności na konto podane przez usługodawcę, zrobił to dealer wykorzystując środki otrzymane od spółki na konto podane w dokumencie faktura proforma. Spółka nie ma wiedzy na temat tytułu prawnego na podstawie, którego dealer i leasingodawca dokonali między sobą rozliczeń z tytułu opłaty wstępnej za leasing.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX