Czy spółka z o.o. będąca posiadaczem samoistnym gruntu jest zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Państwo X są właścicielami gruntu położonego w miejscowości Y. Osoby te nie są przedsiębiorcami. Na gruncie znajdują się budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z zasadą suprerficies solo cedit wyrażoną w art. 48 Kodeksu cywilnego wszelkie naniesienia na gruncie, takie jak budynki, inne urządzenia trwale z gruntem związane, zasadzone drzewa i inne rośliny są częścią składową gruntu i jako takie, jeśli przepis szczególny nie przewiduje innego rozwiązania są własnością właściciela gruntu. Mając powyższe na uwadze właścicielami gruntu oraz wzniesionych na tym gruncie budynków będą osoby fizyczne Państwo X.

Podatnicy są także jedynymi wspólnikami spółki z o.o. W informacji o nieruchomościach budowlanych wykazali do opodatkowania wartość budowli. Zgodnie z tabelą amortyzacyjną środków trwałych spółki z o.o. budowlami są instalacja kanalizacji zewnętrznej, plac utwardzony kostką brukową oraz brama samonośna. W art. 48 k.c. jest mowa o "trwałym związaniu z gruntem" i jako części składowe wymieniono "inne urządzenia". Przez te inne urządzenia należy rozumieć również budowle jeżeli są trwale związane z gruntem. Częścią składową gruntu nie są jednak przedmioty z nim połączone tylko dla przemijającego użytku. Jeżeli więc połączenie nastąpiło tylko dla przemijającego użytku to wówczas przedmioty połączone nie stają się częściami składowymi, chociażby w razie odłączenia - one same albo rzecz, do której zostały przyłączone miały ulec uszkodzeniu lub istotnej zmianie.

Czy obowiązek podatkowy od ww. budowli ciąży na osobach fizycznych, które nie są przedsiębiorcami, czy na spółce z o.o.? Czy powyższe budowle można uznać za połączone z gruntem tylko dla przemijającego użytku czy należy uznać je jako urządzenia trwale z gruntem związane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX