Czy spółka Z może przerobić te odpady, które należą do Spółki X, której nie ma i która ma cofnięte zezwolenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X ma cofnięte zezwolenie na przetwarzanie odpadów przez Starostę. Spółka przetwarzała na wydzierżawianej działce przez gminę i w trakcie postępowania cofającego zezwolenie na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., gmina wypowiedziała umowę dzierżawy i sprzedała działkę Spółce Y. Postępowanie egzekucyjne toczy się już dwa lata w stosunku do Spółki X (brak kontaktu nawet z syndykiem masy upadłościowej). Odpady nadal zalegają na działce, a firmy nie ma. Spółka Y próbuje dochodzić swoich praw w Sądzie, ale bezskutecznie. W tym roku pojawi się potencjalny kupiec (dzierżawca) - Spółka Z, która chce na części działki (po podziale) prowadzić przetwarzanie odpadów (już ma decyzję środowiskową), tylko nie zachowa przeciwpożarowych warunków z uwagi na odległości od tych "zalegających" odpadów itd. PSP jest skłonne zgodzić się na odstępstwo czasowo na max dwa lata. W tym czasie Spółka Z chce przerobić te odpady zalegające na działce obok, bo docelowo chce prowadzić działalność na obydwu.

Czy spółka Z może przerobić te odpady, które (jak rozumiem) należą do Spółki X, której nie ma i która ma cofnięte zezwolenie?

Czy jednak odpady należą teraz do Spółki Y, bo ma tytuł prawny do nieruchomości?

Czy jest jakaś możliwość, żeby Spółka Z działała zgodnie z prawem, bo chce uporządkować te odpady?

Należy nadmienić, że zezwolenie dla Spółki Z będzie wydawał marszałek z uwagi na przedsięwzięcie (§ 2 ust. 1 pkt 47 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko instalacja do przetwarzania odpadów - powstaje wosk polimerowy WT10).

Co Starosta może dalej z tym zrobić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX