Czy spółka wypłacająca lekarzom wynagrodzenie za udział w badaniu ma obowiązek potrącenia zaliczek na podatek dochodowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadzi badania wyrobu medycznego na pacjentach placówek medycznych w Polsce. Zgodnie z tym procesem spółka powinna mieć zawarte umowy z ośrodkiem, którym badania są wykonywane, w omawianym przypadku będą to dwa szpitale. Ośrodki zatrudniają lekarzy, który będą faktycznie brać udział w badani i przeprowadzać wywiad. Spółka chce wynagrodzić szpital (1x wynagrodzenie) oraz lekarzy zatrudnionych w szpitalu za wykonane badania. Wynagrodzenie lekarzy byłoby zależne od ilości wywiadów np. 20 zł za wywiad. Aby zachować relację prawną ze szpitalem i nie zawierać XX umów osobno z lekarzami spółka zaproponowała rozwiązanie bazujące na art. 393 kodeksu cywilnego, czyli chce wykorzystać instytucję świadczenia na rzecz osoby trzeciej. W umowie ze szpitalem spółka zobowiązuje się wynagradzania wskazanych z imienia i nazwiska osób, na zasadach rozliczeń ustalonych w umowie. Wynagrodzenie zatem za wykonane wywiady wypłacane byłoby przez spółkę bezpośrednio lekarzowi, czego podstawą prawną będzie właśnie nasza umowa ze szpitalem. Podstawą zatrudnienia lekarza przez szpital będzie zarówno B2B jak i umowy zlecenia.

Czy w powyższym przypadku spółka na obowiązek opłacenia podatku PIT od dokonanych wypłat, czy też obowiązek jest przerzucony na lekarza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX