Czy spółka wodna powinna odrębnie wnieść o stwierdzenie zgodności z prawem i statutem podjętych uchwał a odrębnie o zatwierdzenie w drodze decyzji zmian w statucie spółki wodnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka wodna po walnym zgromadzeniu przesłała staroście uchwały (7) w celu stwierdzenia ich zgodności z prawem i statutem w trybie art. 462 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod. Sześć uchwał dotyczyło: zatwierdzenia sprawozdania z działalności spółki wodnej i zatwierdzania sprawozdania finansowego za rok ubiegły, udzielenia absolutorium zarządowi za rok ubiegły, uchwalenia planu robót i budżetu na rok bieżący, sposobu rozliczania robót melioracyjnych, oznaczenia sumy zobowiązań zaciąganych w imieniu spółki wodnej. Ostatnia uchwała dotyczyła zmian w statucie spółki tj. skrócenia terminu zawiadamiania o walnym zgromadzeniu delegatów, członkostwa w spółce wodnej, wystąpienia ze spółki i zawierała zapis jednego z paragrafów o treści następującej: "uchwała wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez starostę". Spółka nie zawnioskowała do starosty o zatwierdzenie zmian w statucie w drodze decyzji. Co do sześciu uchwał - nie ma wątpliwości co do sposobu postępowania.

Natomiast w przypadku uchwały dotyczącej zmiany statutu - z uwagi na zapis w niej zawarty tj. "uchwała wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez starostę" - jaki jest prawidłowy tryb postępowania?

Czy zasadne byłoby stwierdzenie w drodze decyzji, że uchwała ta jest nieważna z powodu jej niezgodności z prawem - starosta w świetle obowiązujących przepisów pr.wod. nie ma prawa do zatwierdzania uchwał walnego zgromadzenia delegatów spółki wodnej?

Czy spółka wodna nie powinna odrębnie wnieść o stwierdzenie zgodności z prawem i statutem podjętych uchwał a odrębnie - o zatwierdzenie w drodze decyzji zmian w statucie spółki wodnej wraz z opłatą skarbową 10 zł za wydanie decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX