Czy spółka w sytuacji w której nabywca nie cofnie not obciążeniowych i nie zapłaci należności za faktury po upływie ustawowego terminu będzie miała prawo skorzystać z ulgi na złe długi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zrealizowała na rzecz nabywcy usługę budowlaną. Wystawiła z tego tytułu fakturę z 30-dniowym terminem płatności. Nabywca drugostronnie wystawił na rzecz spółki noty obciążeniowe tytułem kar umownych i dokonał jednostronnego potrącenia do wysokości faktury (do całej kwoty brutto). Spółka nie uznała not obciążeniowych, odesłała je do nabywcy z pismem, w którym wskazała ich niezasadność oraz wezwała nabywcę do zapłacenia faktury. W przypadku braku uznania przez nabywcę racji spółki, spółka zamierza wnieść sprawę na drogę postępowania sądowego.

Czy spółka, w sytuacji kiedy nabywca nie uzna racji spółki (nie cofnie not obciążeniowych, nie zapłaci należności za faktury po upływie ustawowego terminu będzie miała prawo skorzystać z ulgi na złe długi na podstawie art. 89a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.?

Czy w takim przypadku (sporne potrącenie) można uznać, iż faktura nie została uregulowana?

Jeśli nie, co spółka może w takiej sytuacji uczynić, aby nie ponosić faktycznie ciężaru podatku VAT?

Czy w omawianym przypadku nabywca, w sytuacji odliczenia podatku VAT z faktury będzie miał obowiązek skorygowania podatku naliczonego na podstawie art. 89b u.p.t.u.?

Jeśli nie (uzna, iż faktura mimo spornego potrącenia, została uregulowana), a po prawomocnym zakończeniu sprawy okaże się, iż potrącenie było niezasadne - czy można uznać, iż nabywca powinien był dokonać korekty podatku naliczonego w ustawowym terminie (czyli nabywca musiałby się cofnąć do obecnego roku w celu dokonania tej korekty, która miałaby wpływ na kolejne okresy, a na bieżąco, po zapłaceniu, miałby prawo zwiększyć kwotę podatku naliczonego)?

Jakie konsekwencje mogą grozić nabywcy gdyby nie dokonał korekty podatku naliczonego?

Czy nabywca może nie odliczać VAT od tej faktury do czasu prawomocnego zakończenia sprawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX