Czy spółka sporządzając sprawozdanie za 2022 r., które będzie podlegać konsolidacji może nadal stosować uproszczenia m.in. może nie sporządzać rachunku przepływów pieniężnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Udziałowcami naszej spółki (sp. z o.o.) są dwie inne spółki z o.o. - każda ma 50 % udziału w naszej spółce. Nasza spółka od dwóch lat podlega obowiązkowi badania sprawozdania, jednak ze względu na to, iż zaliczamy się do kategorii jednostek małych w rozumieniu art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości sporządzając sprawozdanie stosowaliśmy część uproszczeń. Sprawozdanie było sporządzane w oparciu o załącznik nr 1 ustawy, jednak w ramach uproszczeń nie sporządzaliśmy rachunku przepływów pieniężnych, zmian w kapitale oraz nie liczyliśmy podatku odroczonego. Ze względu na przekroczenie obrotów łącznie przez 3 spółki (my + udziałowcy) za rok 2022 r. jesteśmy jako grupa zobligowani sporządzić skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Nadmienię, iż obie spółki, które są naszymi udziałowcami sporządzały zawsze pełne sprawozdanie, gdyż nie miały prawa do jakichkolwiek uproszczeń.

Czy nasza spółka sporządzając sprawozdanie za 2022 r., które będzie podlegać konsolidacji może nadal stosować uproszczenia jak dotychczas - tzn. m.in. może nie sporządzać rachunku przepływów pieniężnych?

Czy jeśli istniałby obowiązek sporządzenia sprawozdania za 2022 r. bez uproszczeń, to czy musimy również sprawozdanie za 2021 r. "dostosować" do pełnych wymogów i m.in. sporządzić za rok 2021 rachunek przepływów pieniężnych, zmian w kapitale?

Co w tym przypadku z ewentualnym podatkiem odroczonym za 2021 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX