Czy spółka powinna pobrać podatek u źródła zgodnie z art. 21 ust. 1 CIT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Czy spółka powinna zidentyfikować i pobrać podatek u źródła zgodnie z art. 21 ust. 1 CIT lub zastosować przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Australią w przypadku opisanym poniżej:

Spółka zajmuje się świadczeniem usług programistycznych, dla swoich klientów na terenie Polski świadczy usługi w ramach:

- wdrażania oprogramowania udostępnianego przez firmy trzecie pod potrzeby swojego klienta,

- udzielania dostępu do danego oprogramowania, którego autorem jest producent tego oprogramowania z USA Spółka w ramach prowadzonej działalności zamawia u swojej spółki-matki z Australii, która jest autoryzowanym sprzedawcą oprogramowania wytwarzanego przez producenta z USA, dostęp do tego oprogramowania dla określonej z góry ilości użytkowników (pracowników) swojego klienta, na okresy od roku do 5 lat (z rocznymi okresami rozliczeniowymi). Oprócz udostępniania tych dostępów swojemu klientowi, świadczy także usługi informatyczne mające na celu konfigurację i parametryzację udostępnianego oprogramowania zgodnie z potrzebami i sugestiami klienta, który użytkuje to oprogramowanie.

Czy spółka powinna traktować transakcję zakupu takiego dostępu i przekazanie go na potrzeby swojego klienta jako zakup wartości niematerialnej i prawnej (sublicencji) i odsprzedaż takowej, jeśli w umowie podpisanej z klientem informuje, że działając w imieniu i na rzecz spółki matki zakupi na rzecz klienta w PL dostęp do danego oprogramowania na okres wskazany w umowie?

Marża na takiej transakcji wykazywana jest w PL.

Czy taka transakcja stanowi podstawę do pobrania podatku u źródła zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 CIT lub zastosowania odpowiednich zapisów UPO z Australią (przy posiadaniu oświadczenia i certyfikatu rezydencji spółki matki, od której ten dostęp jest zakupowany), jeśli zarówno spółka matka, jak i Spółka działająca na terenie Polski nie użytkuje samodzielnie danego oprogramowania ani nie ma prawa jego zwielokrotniania czy też sublicencjonowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX