Czy spółka powinna dokonać korekty sprawozdań finansowych za lata, których dotyczą faktury korygujące za energię?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymaliśmy drogą elektroniczną 26.03.2018 r. faktury korygujące od Tauron za energię z tytułu: "zmiana rozliczenia spowodowana pozyskaniem aktualnych danych do umowy". W marcu 2018 r. w czasie spisu licznika w naszym zakładzie produkcji stwierdzono, że zastosowano niewłaściwy współczynnik rozliczeniowy – wyjaśnienie pisemne Tauron. Był rozliczany w wysokości 1,25, obecnie ma być 2,25. Faktury są wystawione za okres 5 lat wstecz. Zarząd zwrócił się do kancelarii prawnej o prowadzenie rozmów z Tauron, ponieważ spółka nie widzi podstawy do korekt. Trwają rozmowy z przedstawicielami Tauron co do zasadności wystawionych faktur. Faktury korygujące otrzymaliśmy na e-mail. Zostały one ujęte w księgach rachunkowych w marcu 2018 r. – w miesiącu ich wystawienia. W tym czasie przeprowadzany był audyt sporządzonego sprawozdania finansowego za 2017 r. Mieliśmy odebrać raport i opinię biegłego rewidenta. Złożono CIT-8 za 2017 r. w dniu 27.03.2018 r. W porozumieniu z audytorem, zmienione zostało sprawozdanie finansowe i została utworzona rezerwa na zobowiązanie w koszty (WN konto pozostałe koszty operacyjne i Ma konto 249 - rozliczenia z Tauron) za okres nieprzeterminowanych zobowiązań tj. za energię za okres 2 lat (2017-2016) oraz za dostawy - dystrybucję 3 lata (2017-2016-III-XII/2015). Obliczono od rezerwy podatek odroczony. Rezerwa została ujęta w rozliczeniu podatkowym jako NKUP. Rozliczenie energii zużytej w zakładzie produkcji rozliczane jest kluczem – nie ma podliczników na maszyny i inne urządzenia - pomieszczenia. Relatywnie 10% kosztu energii to koszt utrzymania zakładu, a 90% kosztu energii przypada na wartość kosztu wytworzenia produktów - wyrobów.

Czy zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p. mamy dokonać korekty sprawozdań finansowych za lata, których korekta dotyczy?

Czy możemy zaliczyć te korekty jako koszty pośrednie i rozliczyć je podatkowo w dniu ich zaksięgowania?

Jak rozliczyć koszt z faktur korygujących dotyczący okresu zaliczonego przez nas jako faktury przeterminowane (lata 2014-2013), gdy nie mamy jeszcze orzeczenia w tej kwestii?

Czy i kiedy zaliczamy w koszty wyniku finansowego spółki i czy podlega zaliczeniu w koszty podatkowe?

Czy obciążą wynik finansowy spółki na 2018 r.?

Korekty roku bieżącego: I-II-III 2018 r. rozliczam na bieżąco w koszty podatkowe – czy prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX