Czy spółka polska właściwie fakturuje sprzedaż wagonu cysterny na rzecz klienta ze Szwajcarii ze stawką VAT 0%?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka polska zawarła kontrakt z nowym klientem ze Szwajcarii na sprzedaż wagonów cystern (spółka polska będzie wystawiała na spółkę ze Szwajcarii fakturę sprzedaży całego wagonu cysterny). Spółka polska jest spółką produkującą między innymi cysterny do wagonów. Cysterny będą wysyłane do Niemiec, do firmy która będzie montowała cały wagon w Niemczech na rzecz spółki polskiej. Spółka niemiecka wykonuje więc usługę montażu wagonu w Niemczech i na tę usługę wystawia fakturę opodatkowaną niemieckim VAT w wysokości 19%. Do spółki niemieckiej wykonującej usługę montażu wagonu wysyłane są również inne materiały niezbędne do montażu wagonu, a zakupione przez spółkę polską w Czechach, Polsce i Niemczech. Spółki za zakupione materiały wystawiają faktury na spółkę polską, ale na VAT DE, gdyż firma polska uzyskała nr VAT DE, ale nie posiada w Niemczech zakładu. Spółka polska składa w Niemczech deklaracje VAT i otrzymuje zwrot VAT za zakupione usługi i materiały opodatkowane stawką 19%. Nadmieniam jeszcze, że wagon cysterna będzie wywożony do Szwajcarii z terenu Niemiec po montażu całego wagonu i po odprawie celnej, ale wykonanej na terenie Niemiec.

Czy spółka polska właściwie zafakturuje sprzedaż wagonu cysterny na rzecz klienta ze Szwajcarii ze stawką VAT 0% i dokona ujęcia tej faktury w pozycji 11 polskiej deklaracji VAT-7 jako dostawa towaru oraz świadczenie usług poza terytorium Polski?

W deklaracji niemieckiej VAT również zadeklaruje tę sprzedaż oraz zadeklaruje usługi i materiały zakupione w Niemczech (z 19% VAT), a także materiały zakupione w Polsce i Czechach. Urząd Skarbowy w Niemczech dokona zwrotu VAT 19% na rzecz spółki polskiej i na konto spółki polskiej w Polsce. Spółka polska posiada siedzibę działalności w Polsce oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX