Czy spółka musi złożyć wniosek do US o zwrot niesłusznie zajętej kwoty za brak opłaty za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ egzekucyjny (Urząd Skarbowy) na wniosek wierzyciela (Urząd Miasta) wydał zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego Spółki (na podstawie art. 80 § 1 u.p.e.a.), z tytułu nie uiszczenia opłaty za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania, jednocześnie z rachunku Spółki została pobrana kwota 174,73 zł obejmująca należność główną 50 zł, koszty upomnienia 11,60, koszty egzekucyjne 113,13 zł). Spółka (z uwagi na nieistnienie obowiązku) wniosła zarzut w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 33 § 1 i § 2 pkt 2 u.p.e.a. - załączając dowód uiszczenia tej opłaty. Jednocześnie US wydał zawiadomienie o uchyleniu zajęcia. W dalszej kolejności Wierzyciel wydał (na wniosek organu egzekucyjnego) postanowienie na podstawie § 34 § 2 pkt 2 lit a w zw. z art. 33 § 2 pkt 1 u.p.e.a. o uwzględnieniu w całości zarzutu (okazało się, iż opłata została w UM błędnie zaksięgowana). Postanowienie zostało doręczone do US i do Spółki. Na postanowienie nie zostało wniesione zażalenie, tym samym stało się ostateczne.

Kiedy Spółka może spodziewać się zwrotu niesłusznie zajętej kwoty (od czasu kiedy postanowienie stało się ostateczne minął miesiąc)? Czy Spółka musi składać wniosek do US o jej zwrot?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX