Czy spółka musi wykazać że zatrzymane w spółce zyski są jej niezbędne z ekonomicznego punktu widzenia aby móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów hipotetyczne odsetki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. od wielu lat nie wypłaca dywidendy lecz wypracowany zysk zatrzymuje w spółce przekazując go na kapitał zapasowy. Czyniła tak zarówno przed wprowadzeniem do ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., art. 15cb u.p.d.o.p., jak również po jego wprowadzeniu. Sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra i w zasadzie wypracowany zysk mógłby być wypłacany w całości w formie dywidendy i nie miałoby to istotnego wpływu na zamianę sytuacji finansowej spółki. Środki pochodzące z zatrzymanych zysków są głównie przechowywane na rachunkach bankowych. W niewielkiej części są inwestowane w certyfikaty inwestycyjne. Być może w przyszłości spółka będzie rozbudowywać obiekt, w której prowadzi działalność i część tych zatrzymanych zysków być może zostanie wykorzystana na tę rozbudowę. Spółka nie finansuje się obecni kredytami bankowymi ani pożyczkami. Od momentu wprowadzenia art. 15cb u.p.d.o.p. spółka zalicza do koszów uzyskania przychodów hipotetyczne odsetki od zysków przekazanych na kapitał zapasowy. Jednak z uwagi na wprowadzenie z dniem 1.01.2021 r. ust. 10 do art. 15cb u.p.d.o.p., spółka ma wątpliwości czy w przedstawionej powyżej sytuacji, nadal może bezpiecznie, z podatkowego punktu widzenia, zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, hipotetyczne odsetki od zysków przekazanych na kapitał zapasowy.

Czy wprowadzenie tego przepisu oznacza, że spółka musi wykazać, że zatrzymane w spółce zyski są jej niezbędne z ekonomicznego punktu widzenia aby móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów hipotetyczne odsetki od zysków zatrzymanych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX