Czy spółka ma możliwość złożenia "retrospektywnego" zgłoszenia wywozowego dla przesyłek wysyłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka dokonuje sprzedaży towarów do odbiorców na terenie kraju, UE i do odbiorców spoza UE. W dużej części towary do odbiorców spoza UE, wysyłane były za pośrednictwem Poczty Polskiej. Towary wysyłane są w małych paczkach i kopertach. W większości wysyłek za pośrednictwem Poczty Polskiej spółka nie dokonywała zgłoszeń elektronicznych lub pisemnych. Na podstawie art. 137 ust.1 ww. rozporządzenia, przedmiotem zgłoszeń celnych do wywozu mogą być następujące towary: towary o charakterze handlowym, pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 1.000 EUR lub ich masa nie przekracza 1.000 kg. Stosownie do art. 140 ust.1 ww. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013, towary o których mowa w art. 137, uznaje się za zgłoszone do wywozu zgodnie z art. 141, jeżeli nie zostały zgłoszone w inny sposób. Ponadto art. 141 ww. rozporządzenia (zatytułowany "Czynności uznawane za zgłoszenie celne") w ust. 4 stanowi, że towary w przesyłce pocztowej, których wartość nie przekracza 1.000 EUR i które nie podlegają należnościom wywozowym, uznaje się za zgłoszone do wywozu z chwilą ich wywozu poza obszar celny Unii. Powyższe zasady mają zastosowanie wyłącznie dla obrotu pocztowego realizowanego przez przedsiębiorstwa pocztowe świadczące powszechne usługi pocztowe zgodnie z zasadami Światowej Konwencji Pocztowej tj. Pocztę Polską.

Czy w związku z ww. spółka ma możliwość złożenia "retrospektywnego" zgłoszenia wywozowego dla przesyłek wysyłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej?

Zdaniem Urzędu Celno-Skarbowego w przypadku wysyłek dokonanych przez Pocztę Polską, uznaje się je za zgłoszone z chwilą ich wywozu poza obszar UE.

Czy stosownie do art. 141 rozp. Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego oraz pozostałych regulacji celnych, spółka może wystąpić o złożenia zgłoszenia wywozowego z mocą wsteczną, uzyskanie potwierdzenia wywozu towarów i komunikat IE-599?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX