Czy spółka kupująca lokale do całkowitego remontu w celu odsprzedaży z zyskiem może zastosować zwolnienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2019 r.

PYTANIE

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, chcąca zająć się docelowo kupowaniem lokali mieszkalnych do całkowitego remontu, a następnie remontując je w pełnym zakresie w celu odsprzedaży z zyskiem może zastosować zwolnienie?

Suma wydatków na remont pewno przekroczy wartość 30% ceny zakupu tych lokali mieszkalnych, czy spółka będzie miała prawo do zastosowania przy sprzedaży stawki ZW przy sprzedaży tych lokali na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. lub ewentualnie art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u., ze względu na fakt, że ww. lokale mieszkalny będą traktowane jako towar handlowy i nie będą przyjmowane na stan środków trwałych w spółce?

Czy nie będzie zasadne stosowanie wobec nich instytucji "pierwszego zasiedlenia", w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą należy zastosować do wyjaśnienia pojęcia "ulepszenie" użytego, ale niewyjaśnionego w ustawie o podatku VAT?

Dodam, że zakup nastąpi albo od gminy lub innego podatnika czynnego VAT, który sprzeda ten lokal ze stawką ZW na podstawie art. 43 ust 1 pkt 10 lub 10a u.p.t.u., w związku z czym zakładam, że pierwsza część w art. 43 ust. 1 pkt. 10 u.p.t.u. zostanie spełniona, ponieważ pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego nastąpiło dawniej w przeszłości, przy pierwszym oddaniu do użytku tego lokalu (budynek z lat trzydziestych), natomiast sprzedaż przez gminę nie jest traktowana jako kolejne pierwsze zasiedlenie, ponieważ nie jest dokonywana po żadnym ulepszeniu dokonanym przez gminę (lokal do kapitalnego remontu). Sprzedaż przez spółkę również nie będzie pierwszym zasiedleniem (remont towaru).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX