Czy spółka, która nabyła tytuł prawny do instalacji, automatycznie przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ferma drobiu prowadzona przez Pana X uzyskała pozwolenie zintegrowane wydane przez marszałka 12 listopada 2014 r. Warunki poboru wód podziemnych na potrzeby przedmiotowej fermy jak również budynku mieszkalnego (niepowiązanego z instalacją) zostały określone w pozwoleniu wodnoprawnym wydanym w 2007 r. przez wojewodę. Wobec powyższego, zgodnie z art. 211 ust. 6 pkt 8 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., w pozwoleniu zintegrowanym określono ilość wykorzystywanej wody. Pozwolenie sektorowe obejmowało tylko pobór wód podziemnych (bez uzdatniania i bez wykonania urządzenia wodnego). W dniu 31 stycznia 2014 r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży fermy pomiędzy Panem X a spółką Y (pomimo podpisanej przedwstępnej umowy sprzedaży Pan X wystąpił do tutejszego urzędu z wnioskiem o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla przedmiotowej instalacji i oświadczył, iż posiada tytuł prawny do władania instalacją, nie informując organu o zawartej wcześniej przedwstępnej umowie sprzedaży). Dzień później, tj. 1 lutego została zawarta kolejna umowa dzierżawy pomiędzy spółką Y (będącą już właścicielem) a spółką Z, która to spółka z tym dniem stała się prowadzącym instalację i jest do dnia dzisiejszego. Wobec powyższego dnia 21 grudnia 2016 r. tutejszy organ uchylił pozwolenie zintegrowane dla Pana X. W lutym 2017 r. spółka Z złożyła wniosek o wydania pozwolenia zintegrowanego dla przedmiotowej instalacji.

Czy wobec tego spółka Z prowadząca instalację automatycznie przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia wodnoprawnego wydanego dla Pana X w 2007 r., czy jednak powinna złożyć wniosek o wydanie nowego pozwolenia sektorowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX