Czy spółka komunalna powinna utworzyć rezerwę w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na przyszłe zobowiązania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komunalna zajmuje się gospodarką odpadami. Przychody ze sprzedaży wypracowywane są z podstawowej usługi świadczonej przez spółkę, tj. przyjęcia odpadów do zagospodarowania. Odpady trafiają na instalacje i zostają poddane segregacji. Istnieje grupa odpadów (odpady wysokokaloryczne), których spółka nie jest w stanie zutylizować ani dalej zagospodarować. W związku z tym takie odpady zostają odsprzedane do dalszego zagospodarowania podmiotom do tego uprawnionym. Spółka założyła sobie konkretną ilość ww. odpadów do odsprzedania w roku 2021. Niestety różne aspekty (w tym również sytuacja związana z COVID-19) nie pozwoliły na zrealizowanie zaplanowanych ilości. Odpady te zostaną przekazane do dalszego zagospodarowania w roku następnym tj. 2022. Spółka podpisała już umowę na odbiór tych odpadów na rok 2022 i jest w stanie oszacować koszt przyszłego zobowiązania.

Czy w związku z tym słusznym działaniem będzie utworzenie rezerwy w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na przyszłe zobowiązania - dzień bilansowy 31.12.2021 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX