Czy spółka jawna powstała z przekształcenia spółki cywilnej ma prawo do nadpłaty w podatku od nieruchomości z konta podatkowego spółki cywilnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Decyzje w sprawie podatku od nieruchomości wydawane były od kilkunastu lat na małżeństwo które prowadzi działalność gospodarczą i jak twierdzą działali w formie spółki cywilnej. W maju 2023r. okazało się, że ww. nie dokonali zmian w księgach wieczystych właściciela nieruchomości ze spółki cywilnej na spółkę jawną. Natomiast organ podatkowy ustalił, iż wpis do KRS nastąpił w 2019r. w którym zaznaczono, iż następuje zmiana ze spółki cywilnej na spółkę jawną. Organ podatkowy w maju 2023r. dokonał zmiany wymiaru zobowiązania podatkowego za lata 2019-2023. Powyższe spowodowało, iż na koncie podatkowym (na którym figurowali jako małżeństwo) powstała nadpłata, ponieważ zobowiązania były regulowane w terminie (4 raty). W tym samym dniu spółka jawna wypełniła deklarację na podatek od nieruchomości za okres od 2019 do 2023, w wyniku czego zostało naliczone zobowiązanie podatkowe dla spółki oraz odsetki od zaległości. Spółka jawna nie zgadza się z naliczonymi odsetkami w związku z czym złożyła wniosek o ich umorzenie i równocześnie zwróciła się o przeksięgowanie nadpłaty (z konta podatkowego małżeństwa) na zobowiązania spółki. Nadmieniam, że w skład spółki jawnej nie wchodzi już żona, która była wspólnikiem spółki cywilnej. W spółce jawnej figuruje mąż oraz syn.

Czy spółka jawna w skład której nie wchodzi już żona może wystąpić z wnioskiem o przeksięgowanie nadpłaty figurującej na osobach fizycznych? Czy w ogóle można zaliczyć nadpłatę z konta gdzie podatnikami były osoby fizyczne na konto spółki jawnej (nadmieniam, że osoby fizyczne mają zobowiązanie płatne w 4 ratach, natomiast osoby prawne w 12 ratach)? Jeżeli tak, to w przypadku zaliczenia nadpłaty na jaki dzień naliczyć odsetki? Jeżeli nie możemy zaliczyć nadpłaty to w jakiej formie odmówić podatnikowi przeksięgowania i na jakiej podstawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX