Czy spółka B powinna wystąpić do Wód Polskich o zrzeczenie się obowiązującego pozwolenia, co spowoduje jego wygaśniecie i wtedy spółka A może dopiero wystąpić o nowe pozwolenie do Marszałka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A (ferma drobiu – ok.880 DJP posiada pozwolenie zintegrowane) planuje zakup od spółki B nieruchomości, na której znajduje się ujęcie wód podziemnych, na które spółka B posiada pozwolenie wodnoprawne (sprzedaje wodę tylko spółce A na potrzeby instalacji). Ferma w 2021 r. została rozbudowana (docelowe 880 DJP, posiada DUŚ na tą rozbudowę oraz zmienione w 2022 pozwolenie zintegrowane) konieczne jest zwiększenie poboru wód w stosunku do pozwolenia posiadanego przez spółkę B. Z uzyskanych już informacji wiemy, że Spółka A powinna wystąpić o nowe pozwolenie na pobór wód, ponieważ nie można zmienić posiadanego przez spółkę B pozwolenia. Spółka A powinna zatem wystąpić o zmianę posiadanego pozwolenia zintegrowanego poprzez ujęcie w nim usługi wodnej – poboru wód (ponieważ pobór jest tylko na potrzeby instalacji IPPC).

Czy spółka B powinna wystąpić do Wód Polskich o zrzeczenie się obowiązującego pozwolenia, co spowoduje jego wygaśniecie i wtedy spółka A może dopiero wystąpić o nowe pozwolenie do Marszałka? – czy takie wnioski w dwóch różnych organach można złożyć równocześnie?

Czy Spółka A w pierwszej kolejności powinna wystąpić o przejęcie praw i obowiązków wynikających z posiadanego przez spółkę B pozwolenia wodnoprawnego, a następnie wystąpić o zrzeczenie się do Wód Polskich przez zakład obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego, co spowoduje jego wygaśnięcie i dopiero wtedy może złożyć wniosek do Marszałka o zmianę posiadanego pozwolenia zintegrowanego w zakresie poboru wód?

Czy można wystąpić o nowe pozwolenie na usługę wodną – pobór wód do Marszałka i po uzyskaniu pozwolenia wygasić stare w Wodach Polskich?

Nie ma możliwości wydania jednocześnie nowego pozwolenia i wygaszenia starego, ponieważ mamy dwa Organy – Wody Polskie i Marszałek.

Czy w okresie pomiędzy zrzeczeniem się pozwolenia wodnoprawnego, a uzyskaniem nowego pozwolenia (w PZ) spółka będzie działała bez obowiązującej decyzji i będzie musiała ponosić opłaty podwyższone?

Jakie jest rozwiązanie dla takiej sytuacji?

Ferma drobiu nie ma innej możliwości dostarczenia do zakładu wody jak tylko przez istniejące ujęcie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX