Czy spółdzielnia ma prawo do stosowania klucza powierzchniowego w celu rozliczenia podatku VAT naliczonego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółdzielnia mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem VAT. W swych zasobach posiadamy między innymi budynki (8 budynków), w których znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak i lokale użytkowe. Lokale użytkowe służą sprzedaży opodatkowanej, a lokale mieszkalne sprzedaży zwolnionej z VAT. Udział powierzchni lokali użytkowych w sumie powierzchni lokali użytkowych i mieszkalnych w poszczególnych budynkach zawiera się w przedziale od 25,39 do 49,26%.

Do budynków dostarczana jest energia cieplna na potrzeby centralnego ogrzewania mierzona jednym zbiorczym licznikiem dla całego budynku. Podział kosztów przypadających na lokale użytkowe i lokale mieszkalne księgowany jest w oparciu o klucz powierzchniowy. Po zakończeniu roku kalendarzowego koszty ogrzewania rozliczane są w oparciu o podzielniki kosztów zamontowane w lokalach użytkowych i mieszkalnych. Dla określenia kwoty podatku VAT naliczonego przypadającego na poszczególne grupy lokali (użytkowe i mieszkalne), spółdzielnia stosuje strukturę powierzchni użytkowej, o której mowa powyżej, czyli w oparciu o klucz powierzchniowy.

Czy spółdzielnia ma prawo do stosowania klucza powierzchniowego w celu rozliczenia podatku VAT naliczonego? Czy zmiana sposobu ustalania klucza w celu rozliczenia podatku VAT naliczonego na klucz kubaturowy będzie ewentualnie także prawidłowy? Czy raczej w świetle ustawy o VAT prawidłowe będzie rozliczanie podatku VAT naliczonego w oparciu o proporcję określoną w art. 90 ust. 3 u.p.t.u.?

W przypadku naszej spółdzielni proporcja ta wynosi 13%.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX