Czy specjalny zasiłek opiekuńczy podlega koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2021 r.

PYTANIE

Wojewoda ustalił, że w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w związku z faktem, że była żona strony pracuje za granicą (strona pobiera zasiłek rodzinny na dziecko).

W okresie, za który ustalono koordynację pobierał również specjalny zasiłek opiekuńczy w związku ze sprawowaniem opieki nad swoim niepełnosprawnym ojcem.

Czy w sprawie o specjalny zasiłek opiekuńczy mają również zastosowanie przepisy o koordynacji i należy uchylić decyzję w trybie art. 23a ustawy o świadczeniach rodzinnych, czy może jednak nie, gdyż koordynacja dotyczy jedynie świadczeń na dziecko?

Doprecyzowując treść pytania:

W okresie, kiedy osoba pobierała specjalny zasiłek opiekuńczy (w związku z opieką nad swoją matką) i w którym zaszła koordynacja nie była już w związku małżeńskim.

Czy przywołana definicja rodziny określona w u.ś.r. ma zastosowanie w sprawach koordynacyjnych?

Przecież tam do członków rodziny zalicza się rodzica bez względu na to, czy wspólnie wychowuje się z nim dziecko. Przepisy unijne inaczej definiują rodzinę niż u.ś.r., tj. nie wymagają wspólnego wychowywania dzieci czy pozostawania na utrzymanie danego rodzica. Zatem w mojej ocenie, fakt pozostawania w związku małżeńskim czy też nie w okresie, którego dotyczy koordynacja raczej nie ma znaczenia. Tym bardziej, że ma ona zastosowanie do zasiłków rodzinnych wypłaconych w okresie,  w którym osoby opisane w pytaniu nie pozostawały w związku małżeńskim.

Dlaczego więc dla specjalnego zasiłku ma to znaczenie?

Zresztą definicja rodziny w szczególności odnosi się do relacji związanej z dziećmi - nawet ta część "(...) a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy (...)" odnosi się do dziecka, a nie do, np. matki, którą w takiej sytuacji należy wliczać do członków rodziny.

W zasadzie chyba koordynacja odnosi się do świadczeń na dzieci. Tu jest mowa o specjalnym zasiłku opiekuńczym pobieranym na osobę dorosłą (nie dziecko), z którą osoba przebywająca za granicą nie jest nie tylko związana pokrewieństwem, ale też powinowactwem. Trudno spodziewać się, aby mogła otrzymać za granicą jakiekolwiek świadczenie na matkę byłej żony, czy nawet jeśli byłaby dalej żoną, to jakieś świadczenie otrzymać. Nie wydaje mi się też, żeby takie świadczenie było uwzględniane w "puli" świadczeń do ustalenia, np. dodatku dyferencyjnego. Okoliczność ta może mieć jedynie znaczenie dla określenia pierwszeństwa kraju wypłaty świadczeń, bowiem osoba pobierająca SZO, za którą opłacane jest składka społeczna traktowana jest jako osoba aktywna zawodowo. Wówczas pierwszeństwo ustala się według miejsca pobytu dzieci.

Trudno znaleźć informację, jak koordynacja ma się do świadczeń rodzinnych, które nie są przyznane na dziecko, tylko na innego członka rodziny (tu matkę), stąd pytanie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX