Czy specjalny zasiłek opiekuńczy można przyznać siostrze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba 63-letnia (legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pobierająca zasiłek stały z OPS) złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Lekarz Orzecznik ZUS w dniu 13.01.2020 r. ustalił, że osoba ta jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji, z datą powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji: 01.10.2019 r.

Czy w związku z powyższym należy uznać, że osoba ta legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i może być jej przyznany zasiłek pielęgnacyjny a siostrze, która sprawuje opiekę nad taką osobą (spełniającą pozostałe warunki ustawowe) może być przyznany specjalny zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z art. 3 pkt 21 lit. e u.ś.r. na równi ze znacznym stopniem niepełnosprawności należy również traktować orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Natomiast w oparciu o art. 2 i art. 7 ustawy z 31.07.2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. z 2019 r. poz. 1622) świadczenie uzupełniające przysługuje, m.in. osobom legitymującym się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji a w sprawach nieuregulowanych w ustawie, dotyczących postępowania w sprawie świadczenia uzupełniającego, jego wypłaty oraz wydawania orzeczeń stosuje się odpowiednio przepisy, m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270), z wyjątkiem art. 136 tej ustawy.

Czy w przypadku odpowiedzi pozytywnej wystarczające będzie to orzeczenie oraz odpowiedź organu emerytalnego odnośnie daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, czy też należy mieć bardziej konkretną odpowiedź, tzn. że orzeczenie zostało wydane na podstawie art. 13 ust. 5 u.e.r. jak wskazuje na to zapis art. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 511), który równoważy orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i komisji powiatowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX