Czy SP ZOZ może zastrzec w konkursie ofert, aby świadczenia realizowane były przez oferenta, który jest podmiotem leczniczym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 24 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy przeprowadzania przez SP ZOZ konkursów ofert w trybie art. 26 u.dz.l.

1. Czy w warunkach konkursu ofert można określić że "do konkursu ofert mogą przystąpić podmioty wykonujące działalność leczniczą" i nie uwzględniać wtedy "osób legitymujących się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny..."?

Jako SP ZOZ jesteśmy zainteresowani aby świadczenia realizowane były przez oferenta, który jest podmiotem leczniczym a nie pojedynczą osobą.

2. Czy jest możliwość zastrzeżenia w warunkach konkursu ofert, iż dopuszcza się negocjacje cenowe w określonych sytuacjach?

3. W jaki sposób najlepiej określić cenę za realizację przedmiotu konkursu ofert?

Czy może to być wprost wpisana stawka oczekiwana, np. 80 zł za 1 h realizowania świadczeń czy też jakiś wzór np. (cena oferty najniżej / cenę oferty badanej) x ilość punktów do zdobycia?

4. Czy projekt umowy, który jest załączany do procedury konkursowej może określać konkretne zasady podwyższenia stawki za realizacje świadczeń w trakcie trwania umowy?

Z treści art. 27 ust. 5 u.dz.l. wynika, że nie można podwyższać stawek zwykłym aneksem, tylko trzeba by było przeprowadzić nowy konkurs na nowe stawki. Umowy z oferentami zawierane są na kilka lat, w ciągu których dochodzi do różnych zmian prawnych, gospodarczo -ekonomicznych mających wpływ na pogorszenie się sytuacji finansowej oferenta. Oferenci chcą wtedy renegocjować stawkę na wyższą a my chcemy to ewentualnie umożliwić właśnie poprzez określenie zasad. Projekt umowy stanowi integralną część dokumentacji konkursowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX