Czy słusznie tutejszy organ uważa, że prowadzona przez firmę działalność polegająca na segregowaniu odzieży używanej wskazuje na prowadzenie sortowni odzieży używanej w oparciu o posiadaną infrastrukturę i instalację?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do tutejszego Starostwa wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami (odzież używana oraz tekstylia). Podane we wniosku kody odpadów to: 20 01 10 i 20 01 11. Wnioskodawca podał we wniosku, że odpady będą pochodzić z zagranicy, natomiast w uzupełnieniu zmienił źródło pochodzenia na: "Pozyskiwane będą ubrania ze zbiórek odzieży używanej w kraju". Organ nie jest w stanie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, jakie jest źródło pochodzenia odpadu w postaci odzieży używanej i tekstyliów. Wnioskodawca we wniosku posługuje się stwierdzeniem: "ponowne użycie odzieży używanej". Z wniosku wynika, że: "Wnioskodawca pozyskuje odzież i tekstylia ze zbiórek odzieży używanej, w celu ich segregacji i sprzedaży wysegregowanych ubrań dobrej jakości, pozwalającej na ponowne użycie." "Odpady do przetwarzania będą pochodzić ze zbiórek odzieży używanej prowadzonych na terenie kraju". W opinii organu odzież używana zbierana na terenie kraju to nie odpad ale nadal odzież (produkt).

Czy słusznie tutejszy organ uważa, że prowadzona przez firmę działalność polegająca na segregowaniu odzieży używanej wskazuje na prowadzenie sortowni odzieży używanej w oparciu o posiadaną infrastrukturę i instalację (firma posiada budynek m.in. z taśmociągiem)?

Czy organ ma słuszność, że właściwy powinien być wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów ale w instalacji (posiadany taśmociąg) a nie poza instalacją w procesie R12?

Pozyskiwana odzież używana z uwagi na swoje właściwości może stać się źródłem zakażenia.

Jakie działania powinna podjąć firma, aby uzyskać pełnowartościowy produkt?

Jak do tej pory firma odmawia podania takich działań twierdząc, że w ich przypadku jakakolwiek dezynfekcja, czy też badania akredytowanego laboratorium nie są wymagane.

Czy do wniosku powinien zostać dostarczony oryginał operatu ppoż - wersja papierowa z podpisem osoby sporządzającej go czy wersja elektroniczna – płyta CD (brak możliwości weryfikacji podpisu)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX