Czy słowo "odpowiednio" w art. 87 u.o.o.ś. nie należy interpretować w przypadku zmiany decyzji raczej jako "tak samo" aniżeli "w zakresie, w jakim jest to niezbędne"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Urzędu wpłynął wniosek o zmianę ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie kompleksu magazynowo - suszarniczego. Inwestycja kwalifikuje się jako potencjalnie znacząco oddziałująca na środowisko, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 54 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. Inwestor wnioskuje o zmianę nazwy przedsięwzięcia na "Budowę kompleksu produkcyjno-magazynowo-suszarniczego", uzupełnienie opisu procesów prowadzonych w kompleksie obiektów gospodarstwa rolnego, poprzez dodanie funkcji w postaci produkcji paszy oraz uzupełnienie listy i opisu planowanych do wykonania obiektów i urządzeń poprzez dodanie mieszalnika paszy o pojemności zasypowej od 750 kg do 3000 kg, o wydajności na dobę (przy 16 h), od 48 ton do 144 ton. Jednocześnie inwestor powołuje się na opinię prawną, zgodnie z którą w celu wprowadzenia ww. zmian nie jest konieczne przeprowadzenie powtórnego postępowania dowodowego, w szczególności przedstawienia karty informacyjnej i uzyskania stanowisk organów współdziałających, ponieważ planowane rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia o instalację mieszalnika pasz nie stanowi odrębnego rodzaju przedsięwzięcia i nie wpłynie na zmianę skali i oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zgodnie z przywołaną opinią art. 87 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 2373) - dalej u.o.o.ś. należy interpretować tak, iż przepisy o wydawaniu decyzji środowiskowych stosuje się do ich zmian "odpowiednio", tj. w zakresie, w jakim jest to niezbędne.

Czy stanowisko inwestora jest słuszne?

Czy nie należy jednak wraz z wnioskiem o zmianę decyzji środowiskowej przedłożyć stosownych dokumentów, w tym KIP, i ponownie przeprowadzić pełnej procedury, w tym uzyskać stanowiska organów współdziałających co do planowanej zmiany?

Czy słowo "odpowiednio" w art. 87 u.o.o.ś. nie należy interpretować w przypadku zmiany decyzji raczej jako "tak samo" aniżeli "w zakresie, w jakim jest to niezbędne"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX