Czy skoro właściciele i tak składali wniosek o wycinkę i taką zgodę uzyskali, istnieje przesłanka wymierzenia kary dla sąsiada za zniszczenie drzewa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 29 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna zgłosiła wycinkę drzew i uzyskała dnia 28.12.2021 r. milczącą zgodę na ich usunięcie. Drzewa te miał usuwać sąsiad w zamian za pozyskane drewno. Dnia 3.02.2022 r. właściciel sprzedał działkę, z której nie zdążył usunąć wszystkich drzew. Dnia 8.02.2022 r. nowi właściciele działki złożyli wniosek do gminy o zezwolenie na wycinkę drzew, które zostały na tej nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością rolniczą (miedzy innymi też na to drzewo zniszczone – pień podcięty ok. 50% na wysokości 15 cm). Dnia 10.02.2022 r. wpłynęło do Gminy od nowego właściciela działki - zawiadomienie o tym, że 8.02.2022 r. sąsiad, który miał od poprzednich właścicieli zgodę na wycinkę drzew wtargnął na działkę nowych już właścicieli i zaczął ciąć drzewo. Właściciele działki sprawę zgłosili również na policję (postępowanie umorzono – czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego). Właściciele drzewa wnoszą o wszczęcie postępowania w sprawie nałożenia na sąsiada administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzewa. Dodam, że organ zezwolił na wycinkę tych drzew, dodatkowo na drzewo zniszczone – podcięte - ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i mienia nakazał natychmiastową jego wycinkę.

Czy skoro właściciele i tak składali wniosek o jego wycinkę i taką zgodę uzyskali, istnieje przesłanka wymierzenia kary dla sąsiada za zniszczenie drzewa?

Czy raczej na gruncie prawa cywilnego powinni dochodzić swoich roszczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX