Czy skoro Spółka wprowadziła nabyte od wytwórcy do obrotu produkty lecznicze, a następnie przyjęła je do reklamacji i stwierdziła, że jest to odpad nadający się do utylizacji, to powinna uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 13 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2022 r.

PYTANIE

Czy Spółka powinna uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów zgodnie z art. 41 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r. poz. 699) – dalej u.o.?

Spółka prowadzi działalność dystrybucyjną na terenie Polski, w ramach której dokonuje hurtowej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych, które nabywa wewnątrzwspólnotowo od ich wytwórcy. W przypadku reklamacji towaru, np. z powodu uszkodzenia produktów w trakcie transportu, pracownik Spółki rozpatrując reklamację podejmuje decyzję, czy produkt nadaje się do ponownej sprzedaży, czy też nie i wówczas musi być zutylizowany. Te wyroby, które mają trafić do utylizacji, są magazynowane w wyznaczonych miejscach w hurtowni i następnie przekazane podmiotowi uprawnionemu (kartą przekazania odpadów) do utylizacji.

Czy skoro Spółka wprowadziła nabyte od ich wytwórcy do obrotu produkty lecznicze, a następnie przyjęła je do reklamacji i stwierdziła podczas jej rozpatrywania, że jest to odpad nadający się do utylizacji, to powinna uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów?

Czy też należy traktować Spółkę jako wytwórcę odpadów?

To podczas rozpatrywania reklamacji wiedza pracownika pozwala uznać, że produkt nie nadaje się do sprzedaży, tym samym spełnia definicję odpadu i należy go zutylizować. Ponadto nie każda reklamacja kończy się decyzją o zutylizowaniu produktu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX