Czy SKO ma rację i z powodu braku aktywności zawodowej wnioskodawczyni przed wypadkiem męża należy odmówić jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani X zawiesiła działalność gospodarczą i nabyła prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Trzy lata później zachorował mąż Pani X.

Pani X złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na męża. Wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego potwierdził sprawowanie ciągłej, osobistej opieki. Zakres opieki nie pozwala Pani X na podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Czy można przyznać świadczenie pielęgnacyjne Pani X, jeżeli przez te 3 lata przed chorobą męża była osobą nieaktywną zawodowo?

Uzupełnienie treści pytania:

Pytanie nie dotyczy faktu posiadania przez wnioskodawczynię renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Sprawa trafiła do SKO, które zarzuciło, że w postępowaniu nie zbadano dokładnie aktualnej sytuacji zawodowej wnioskodawczyni i nie udowodniono, że kobieta zrezygnowała z pracy w związku z opieką nad mężem.

W mojej opinii, bardziej istotny jest fakt, że kobieta nie ma możliwości obecnie podjąć jakiegokolwiek zatrudnienia w związku z ciągłą, osobistą opieką nad małżonkiem.

Pytanie brzmi, czy SKO ma rację i z powodu braku aktywności zawodowej wnioskodawczyni przed wypadkiem męża należy odmówić jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX