Czy składowanie w formie bryły prostopadłościanu odpadów poprzemysłowych na placu manewrowym zakładu segregacji odpadów stanowi obiekt budowlany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2020 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Czy składowanie w formie bryły prostopadłościanu (ułożonego ze sprasowanych balotów) odpadów poprzemysłowych (jak folie, opakowania PCV, papier pakowy itp.) na placu manewrowym zakładu segregacji odpadów stanowi obiekt budowlany, w świetle przepisów art. 3 pkt 1 oraz art. 3 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., mający swoje odniesienie w przepisach § 271 ust. 13, § 226 ust. 1 i § 228 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., co wskazywałoby na właściwość rzeczową nadzoru budowlanego?

Należy dodać, że zatwierdzony decyzją projekt budowlany i udzielone pozwolenie na użytkowanie zawierają plac manewrowy zakładu - urządzenie budowlane (art. 3 pkt 9 pr. bud.).

W przypadku zagrożenia pożarowego takiego obiektu, doprowadzenie go do stanu zgodnego z prawem - należałoby do właściwości nadzoru budowlanego, czy w tej sprawie powinien działać inny organ?

Dodaję, że w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. nr 109 poz. 719) - dalej r.o.p.b. w § 2 ust. 1 pkt 5 r.o.p.b. zamieszczone jest pojęcie - strefy pożarowej składowiska, a w jej zapisie jest odniesienie do r.w.t.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX