Czy składamy wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 k.k.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 04.07.2023 r. zostało wysłane wezwanie do dłużnika alimentacyjnego w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i odebrania oświadczenia majątkowego. Dłużnik nie stawił się na wywiad, w wyznaczonym terminie, w związku z powyższym, wydano decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań. Decyzja stała się prawomocna 07.09.2023 r.

Dnia 10.09.2023 r. dłużnik zgłosi się do ośrodka w celu przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, czy przeprowadzamy wywiad i przesyłamy informację do komornika?

Czy składamy wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, jeśli zadłużenie na dzień prawomocności decyzji wynosi równe 3 miesiące, (gdyż świadczenia z funduszu alimentacyjnego wierzycielce były wypłacane od czerwca 2023 r., a za wrzesień świadczenie jeszcze nie zostało wypłacone)?

Nadmienię, iż wierzycielka wniosek o wypłatę świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy (od października) będzie składała w innej gminie, wyprowadza się z terytorium naszej gminy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX