Czy ścieki zawierające azot, fosfor i potas mogą być wykorzystywane jako ścieki biologicznie rozkładalne do rolniczego wykorzystania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych – dalej r.s.s.w.ś.w.z. ścieki przemysłowe pochodzące z zakładów działających w sektorach przemysłowych określonych w załączniku nr 5 r.s.s.w.ś.w.z. zwane dalej "ściekami przemysłowymi biologicznie rozkładalnymi", wprowadzane do wód lub do ziemi, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości dla ścieków przemysłowych, określone w załączniku nr 4 r.s.s.w.ś.w.z. Natomiast w myśl § 16 ust. 1 pkt 4 r.s.s.w.ś.w.z. ścieki mogą być przeznaczone do rolniczego wykorzystania, jeżeli nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości substancji zanieczyszczających, określone w: a) lp. 1 i 2 w tabeli I w załączniku nr 4 do rozporządzenia, b) lp. 2 i 21-58 w tabeli II w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Czy ścieki zawierające azot, fosfor i potas mogą być wykorzystywane jako ścieki biologicznie rozkładalne do rolniczego wykorzystania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX