Czy ścieki poprodukcyjne z hodowli ryb innych niż łososiowate należy traktować jako przemysłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2017 r.

PYTANIE

Zakład gospodarstwa akwakultury zamierza prowadzić działalność polegającą na hodowli ryb innych niż łososiowate (jesiotry). Ryby hodowane będą w szczelnych basenach w halach produkcyjnych, do ich hodowli służyć będzie woda podziemna. Przewidywana wielkość produkcji przekracza 1500 kg z 1 ha powierzchni użytkowej stawów (basenów) rybnych tego obiektu w jednym roku danego cyklu. Ścieki poprodukcyjne z hodowli będą oczyszczane w zakładowej oczyszczalni i wprowadzane istniejącą kanalizacją do rowu melioracyjnego zlokalizowanego poza nieruchomością, do którego zakład ma prawo.

1. Czy ww. ścieki można traktować jako wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb innych niż łososiowate albo innych organizmów wodnych, o ile produkcja tych ryb lub organizmów, rozumiana jako średnioroczny przyrost masy tych ryb albo tych organizmów w poszczególnych latach cyklu produkcyjnego, przekracza 1500 kg z 1 ha powierzchni użytkowej stawów rybnych tego obiektu w jednym roku danego cyklu (jeżeli ryby są hodowane w basenach)?

2. Czy ww. ścieki należy traktować jako przemysłowe i czy będą to ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne?

3. Czy do określenia parametrów zanieczyszczeń w ww. ściekach należy stosować § 18 czy § 13 rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z.?

4. Wskaźniki których zanieczyszczeń powinny być ujęte w pozwoleniu wodnoprawnym na odprowadzanie ww. ścieków?

5. Czy ww. ścieki można odprowadzać systemem istniejącej kanalizacji ogólnospławnej do rowu?

Kanalizacja położona jest na gruntach osób fizycznych. Ani gmina, ani zakład usług komunalnych uważa, że nie jest ich własnością. Kanalizacja posiada długość ok. 200 m i prowadzona jest w rowie. Brak informacji, w jakim celu została zbudowana. W powiatowym zasobie geodezyjnym oznaczona jest literą k.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX