Czy samoistne zawroty głowy pracownicy można uznać za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica w wyniku zawrotów głowy chwilowo straciła równowagę, w wyniku czego źle stanęła nogą na progu (znajdującym się pomiędzy chłodnią a zapleczem sklepu). Następnie upadła. W wyniku zdarzenia doznała stłuczenia palca stopy. W trakcie wyjaśnień poinformowała zespół powypadkowy, że cierpi na zawroty głowy, które mogą być wynikiem schorzenia kręgosłupa, na które się leczy bądź są wynikiem dolegliwościami po operacji usunięcia macicy. Pierwotna przyczyna zdarzenia jest wewnętrzna (zawroty głowy), jednak w następnych zdarzeniach występuje przyczyna zewnętrzna (próg).

Czy wyjaśnienia pracownicy można uznać za wystarczającą przesłankę, aby zdarzenia nie uznać za wypadek przy pracy (brak przyczyny zewnętrznej - zawroty głowy nie miały związku z warunkami pracy)?

Czy ewentualnie należy złożyć wniosek o wydanie opinii lekarza (prowadzącego leczenie) o stanie zdrowia poszkodowanej w zakresie dotyczącym wypadku?

Czy sama poszkodowana może poprosić swojego lekarza prowadzącego o zaświadczenie mówiące o leczeniu i dolegliwościach jakie są jego konsekwencją?

Poszkodowana posiada aktualne badania okresowe oraz szkolenie bhp.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX