Czy samodzielny magazyn, w którym przechowywane są różne substancje i materiały należy uznać za zakład w rozumieniu przepisów p.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy samodzielny magazyn, w którym przechowywane są różne substancje i materiały (np. rozpuszczalniki, farby, paliwa) należy uznać za zakład w rozumieniu przepisów ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 799) – dalej p.o.ś.?

Podmiot A wynajmuje od podmiotu B magazyn (halę), w którym magazynuje różnorakie substancje i materiały. Substancje i materiały są przywożone na teren magazynu, magazynowane i wywożone na teren innego zakładu (np. do klienta). Charakter i ilości magazynowanych substancji i materiałów są zmienne w czasie. Bywa tak, że ilości magazynowanych substancji w danej chwili przekraczają progi wskazane w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 29.01.2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 138) decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (np. ponad 10 ton cieczy łatwopalnych).

Czy opisany magazyn należy uznać za zakład w rozumieniu zapisów p.o.ś.?

Czy opisany magazyn należy uznać za zakład zwiększonego lub dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej?

Jeżeli magazyn należy uznać za zakład zwiększonego lub dużego ryzyka, to na kim ciąży ewentualny obowiązek opracowania odpowiedniej dokumentacji (np. programu zapobiegania awariom) i zgłoszenia zakładu odpowiednim organom - na podmiocie A, który korzysta z magazynu, czy podmiocie B, który jest jego właścicielem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX