Czy samo nawadnianie upraw może wymagać uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy melioracje łąk, pastwisk lub nieużytków, bądź terenów znajdujących się na obszarach objętych formami ochrony przyrody, a także na obszarze nie mniejszym niż 2 ha/5 ha (wymienione w § 3 ust. 1 pkt 89 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś.) należy utożsamiać z wykonywaniem i użytkowaniem urządzeń melioracji wodnych, czy nawadnianiem gruntów lub upraw?

Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego dotyczy nawadniania gruntów lub upraw (art. 389 pkt 2 w zw. art. 34 pkt 12 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr.wod.). Nawadnianie będzie odbywało się z wykorzystaniem urządzenia melioracji wodnych, jednak inwestor nie wnioskuje o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie ww. urządzenia.

Czy samo nawadnianie upraw może wymagać uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (melioracje) i wówczas organ wydający pozwolenie wodnoprawne winien wezwać inwestora o jej przedłożenie?

Nawet jeśli wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego nie obejmuje wykonania urządzeń melioracyjnych, to wiemy, że będą one wykonane i użytkowane.

Czy taka informacja wystarczy, aby wezwać inwestora o przedłożenie duś?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX