Czy sama decyzja o umieszczeniu w DPS, pomimo iż podopieczny tam nigdy nie przebywał, wystarczy, aby dyrektor DPS mógł żądać od gminy zapłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2016 r.

PYTANIE

Osoba zostaje skierowana do DPS przez OPS - na wniosek sądu rejonowego (postanowienie nakazujące przyjęcie do DPS) - bez zgody osoby. PCPR w lutym 2016 r. wydaje decyzję o umieszczeniu osoby w DPS, jednak osoba ta nie wyraża zgody na umieszczenie i nie zgłasza się do DPS w wyznaczonym terminie (tj. 5 lutego 2016 r.). W maju 2016 do OPS wpływa pismo dyrektora DPS – wezwanie do uiszczenia opłaty za pobyt w DPS od ustalonego dnia umieszczenia (tj. od 5 lutego 2016 r.), mimo iż osoba nie zgłosiła się do DPS, nie przebywa w DPS i nadal nie wyraża zgody na umieszczenie.

Czy są podstawy do roszczeń dyrektora DPS w przedmiocie zapłaty za pobyt w DPS przez OPS, mimo iż osoba skierowana fizycznie nigdy nie przebywała w DPS?

W trakcie postępowania tut. OPS kilkakrotnie informował zarówno sąd, jak i DPS, iż osoba nie wyraża zgody na umieszczenie i OPS nie ma możliwości doprowadzenia jej do DPS.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX