Czy sądowe wyjście ze współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym dzieli ten budynek na dwa odrębne budynki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Budynek wybudowano w latach siedemdziesiątych na działce x przy ulicy X jako mieszkalny jednorodzinny bliźniaczy na podstawie dwóch odrębnych decyzji o pozwoleniu na budowę z 1974 r. (po 1/2 bliźniaka wg proj. typowego) wydanych dla dwóch współwłaścicieli. Organ nie posiada archiwalnych dokumentów. Rejestry urzędowe potwierdzają: 1) wydanie lokalizacji na budynek mieszkalny jednorodzinny na działce x przy ulicy X dla dwóch współwłaścicieli działki (jedna działka, jeden budynek), 2) wydanie dwóch odrębnych pozwoleń na budowę. Nie można potwierdzić przyjęcia budynku do użytkowania. W latach osiemdziesiątych nastąpiło sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w wyniku czego podzielono działkę pierwotną przy ulicy X. Wydział geodezji nadał dwa odrębne numery istniejącemu budynkowi (Nr X i nr Xa).

Czy sądowe wyjście ze współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym dzieli ten budynek na dwa odrębne budynki (brak wyjaśnienia tego zagadnienia w uzasadnieniu sądu)?

Czy mamy do czynienia po wyjściu ze współwłasności z dwoma budynkami, czy tylko z działką podzieloną pod budynkiem, a budynek ciągle jest jednorodzinny bliźniaczy?

Czy w takiej sytuacji wystąpienie o pozwolenie na roboty budowlane w jednej połowie "bliźniaka" pociąga za sobą konieczność posiadania zgód współwłaścicieli drugiej połowy "bliźniaka" na planowane roboty budowlane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX