Czy są przesłanki do umorzenia należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wraz z odsetkami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r.

PYTANIE

Strona uprawniona do zasiłku pielęgnacyjnego. Na mocy ustawy covidowej, organ przedłuża ważność orzeczenia. Strona w decyzji prawidłowo pouczona o konieczności niezwłocznego dostarczenia orzeczenia, po jego uzyskaniu. Strona nie zgłosiła w tutejszym organie faktu uzyskania nowego orzeczenia. Wydano decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach rodzinnych, jednak strona odwołała się od niej.

SKO utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Strona nie będzie zaskarżać decyzji SKO do Sądu. Na dzień dzisiejszy, zasiłek pielęgnacyjny przyznany na podstawie nowego orzeczenia. Strona choruje na nowotwór, ponadto umarł jej małżonek, dlatego Pani udaje się do Wójta z prośbą o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami, powołując się na art. 30 ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W piśmie skierowanym do Wójta strona podaje, iż mieszka w jednym domu z córką, jej mężem i dzieckiem. Osoba nie korzysta z pomocy społecznej.

Co organ powinien ustalić (wezwać stronę do udokumentowania dochodów, wydatków strony)?

Na czym należy się skupić rozpatrując prośbę o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń?

Czy powinno się brać pod uwagę córkę z rodziną (ich dochody, wydatki)?

Czy choroba i nagła strata męża mogą być wystarczającą przesłanką do umorzenia?

Czy szczegółowo badać sytuację dochodową?

W jakich przypadkach umarza się nienależnie pobrane świadczenia (organ winien przestrzegać dyscypliny finansów publicznych) czy wydać PIT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX