Czy są przepisy, które pozwalają nie pobierać naliczonych opłat ze względu na okres jaki upłynął od zaistnienia obowiązku uzyskania wyłączenia gruntów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor posiada decyzję o warunkach zabudowy z roku 2010. W tym samym roku uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i rozpoczął jego budowę. Inwestycja prowadzona była w obrębie użytku RIII. Z nieznanych powodów nie została wydana decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej. W roku 2022 po wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej ujawniono, że wyłączono ok. 0,03 ha gruntów. Ośrodek dokumentacji geodezyjnej bez wydanej decyzji o wyłączeniu gruntów nie może dokonać w ewidencji gruntów zmiany użytku z RIII na B (tereny mieszkaniowe). Z tego powodu wystąpił do wydziału prowadzącego sprawy z zakresu ochrony gruntów o przeprowadzenie postępowania w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Jak potraktować powyższy przypadek?

Brak decyzji o wyłączeniu niewątpliwie jest naruszeniem art. 11 ust. 1 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l. Niezażądanie jej przy wydawaniu pozwolenia na budowę jest ewidentnym niedopatrzeniem osoby prowadzącej postępowanie. Gdyby od inwestora zażądano tej decyzji, to uzyskał by ją bez żadnych przeszkód. Można uznać, że w pewnym sensie brak decyzji wystąpił nie z winy inwestora, a samo wyłączenie gruntów nastąpiło raczej bez świadomości łamania przepisów.

Jak prowadzić tego rodzaju postępowanie?

Faktem jest, że wyłączenie nastąpiło bez zezwolenia wymaganego w art. 11 u.o.g.r.l. Organ wydający pozwolenie na budowę (starosta) zobowiązany był zażądać tej decyzji – czyli jest tu wina organu, w dodatku jest to ten sam organ, który wydaje decyzję o wyłączeniu gruntów. Prowadząc postępowanie na podstawie art. 28 ust. 2 u.o.g.r.l. starosta może wydać decyzję o wyłączeniu, jednakże nie może zastosować zwolnienia z należności i opłaty rocznej na podstawie art. 12a pkt 1 u.o.g.r.l. Od dnia wyłączenia do chwili jego ujawnienia minęło około 12 lat.

Czy są przepisy, które pozwalają nie pobierać naliczonych opłat ze względu na okres jaki upłynął od zaistnienia obowiązku uzyskania wyłączenia gruntów (np. przedawnienie roszczenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX