Czy są podstawy do zmniejszenia stanu zobowiązania dłużnika alimentacyjnego wobec funduszu alimentacyjnego o kwotę, którą organ ustalał jako nienależną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustalono nienależnie pobrane świadczenia - klientka odwołała się od decyzji. SKO uchyliło decyzję organu i umorzyło postępowanie uznając, że nie doszło do powstania nienależnie pobranych świadczeń. SKO uznało, że w dacie otrzymania alimentów od komornika, klientka nie otrzymała jeszcze decyzji, a więc nie znała pouczenia, iż nie może jednocześnie pobierać świadczeń z funduszu i od dłużnika alimentacyjnego, a stąd nie można mówić o nienależnie pobranym świadczeniu. Chodzi o świadczenie za miesiąc październik 2018 r., kiedy to przyznawano na nowy okres świadczenia, a komornik, który nie miał jeszcze decyzji w sprawie funduszu, przekazał klientce alimenty wyegzekwowane od dłużnika.

Czy w tej sytuacji zasadnym jest, aby stan zobowiązania dłużnika alimentacyjnego wobec funduszu alimentacyjnego nie uległ zmniejszeniu o kwotę, którą organ ustalał jako nienależną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX