Czy są podstawy do wszczynania kolejnego postępowania dotyczącego uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1. W obecnym okresie zasiłkowym dłużnik alimentacyjny po raz kolejny nie zgłosił się na wywiad alimentacyjny i nie złożył oświadczenia majątkowego. W poprzednim okresie, zasiłkowym została wydana decyzja uznająca go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych i złożone zostało stosowne zawiadomienie do prokuratury, która umorzyła postępowanie.

Czy w aktualnym okresie zasiłkowym powinno zostać wszczęte ponownie postępowanie dotyczące uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, czy na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie trzeba tego robić?

Jeżeli nie ma podstaw do wszczęcia postępowania, to czy należy złożyć ponowne zawiadomienie do prokuratury i na jakiej podstawie?

2. Jeżeli takie postepowanie zostanie wszczęte, a w zawiadomieniu do dłużnika jest pouczenie, że "zgodnie z art. 10 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.) - k.p.a., organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. W związku z powyższym, strona ma prawo w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma zapoznać się z aktami sprawy", to czy należy zaczekać te 7 dni, zanim wyślemy do komornika pytanie, w jaki sposób dłużnik wywiązywał się ze swoich zobowiązań w ostatnich 6-ciu miesiącach, czy możemy to zrobić od razu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX