Czy są podstawy do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o stare zasady na podstawie art. 63 ust. 3 u.ś.w.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba była uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach do 31/03/2024 r. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka ważnego do lutego 2024, które zachowało ważność do marca 2024 r. na podstawie art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach (...).

W styczniu 2024 r. (tj. przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności) został złożony wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia. Orzeczenie nowe zostało wydane w lutym 2024 r., a stało się ostateczne w marcu 2024 r. Osoba złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenie pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do 31/12/2023 r.

Czy osoba zachowała prawa nabyte, biorąc pod uwagę przepis zawarty w art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniu wspierającym: "Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach określonych w zdaniu pierwszym jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności" i można ustalić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach?

Pozostałe warunki do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach są spełnione.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX