Czy są podstawy do uchylenia świadczenia dobry start, jeśli wniosek złożył najpierw ojciec dzieci, a następnie matka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Wniosek o świadczenie dobry start w lipcu złożył ojciec dziecka, a tydzień później matka. Przeprowadzono wywiad środowiskowy, w którym ustalono, że są małżeństwem i wspólnie zamieszkują. Świadczenie przyznano ojcu jako osobie, która wcześniej złożyła wniosek.

Matka zaskarżyła wydaną w stosunku do siebie decyzję odmowną wskazując, że razem z dziećmi wyprowadziła się ze wspólnego domu w połowie sierpnia. Pismo z tą informacją wpłynęło do organu w dzień wysłania do niej decyzji odmownej, więc w momencie wydawania decyzji organ nie wiedział, że rodzina nie mieszka wspólnie.

SKO uchyliło decyzję odmowną i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. Strony podają różne daty wyprowadzki, okazało się, że w lipcu Pani złożyła pozew o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie w zakresie opieki i alimentów. Postanowienia zapadły w październiku.

Czy należy poinformować Pana, że uchyla się mu prawo do świadczenia, ponieważ dziecko we wrześniu mieszkało z matką?

Rozporządzenie nie przewiduje dla uchylenia formy decyzji, czyli wystarczająca byłaby informacja o uchyleniu?

Czy po takiej informacji wydawać decyzję o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia w stosunku do ojca i poinformować matkę o przyznaniu jej tego świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX