Czy są podstawy do przekazania pisma do komornika na podstawie art. 65 k.p.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o opinię w następującej sprawie:

Do 22.09.2015 r. wypłacaliśmy matce uprawnionego do FA świadczenia. Dłużnik alimentacyjny 12.08.2018 r. zakończył spłatę należności powstałych z tego tytułu wraz z odsetkami. Bieżące alimenty otrzymywała wierzycielka od właściwego Komornika Sądowego lub od dłużnika - nie mamy takiej szczegółowej wiedzy, gdyż u nas już nie pobiera FA.

Uprawnione dziecko od 2015 roku przebywa u swojej babci (matki wierzycielki). Babcia dziecka zwróciła się do Sądu o ustanowienie jej jako rodziny zastępczej dla wnuka, lecz sąd postanowił, że "kierując się dobrem dziecka, celem zapewnienia mu odpowiednich warunków wychowania i ochrony należało ustalić miejsce pobytu małoletniego w miejscu zamieszkania babki" Sąd nie wydał jeszcze postanowienia o ustanowieniu jej rodziną zastępczą, bo matka dziecka odwołuje się od postanowień sądu.

Sedno sprawy jest takie, że babka uprawnionego do alimentów zwróciła się do nas telefonicznie z zapytaniem, czy córka pobiera na syna FA, bo jeżeli tak, to należy ten fundusz wstrzymać do czasu wydania postanowienia przez sąd.

Ponieważ z oczywistych względów ww. nie otrzymała żadnej informacji na temat wypłacanych świadczeń z FA, zwróciła się do nas na piśmie, w którym wnioskuje, aby "środki przekazywane przez ojca na rzecz dziecka, trafiały właśnie do dziecka, a nie do matki, która całą sumę przekazuje na własne potrzeby, lub zostały wstrzymane do czasu zakończenia postępowania".

Wobec tego, że nasz organ nie wypłaca FA matce dziecka od kilku lat, ojciec nie jest u nas dłużnikiem alimentacyjnym.

Czy mamy prawo wg KPA przekazać pismo babki do właściwego komornika sądowego?

Jaką wg przepisów RODO przekazać informację wnioskodawczyni (babce dziecka)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX